Mycie fotowoltaiki - Zielona Energia Slońca

Przejdź do treści

Menu główne:

MYCIE  PANELI FOTOWOLTAICZNYCH
W związku z dynamicznym rozwojem zielonej energii w Polsce, a w szczególności energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych wprowadziliśmy usługę mycia paneli PV zamontowanych na gruncie, na dachach i  elewacjach. Zapewniamy bezpieczne dokładne mycie szczotkami z nylonowym włosem które nie rysują powierzchni paneli z użyciem profesjonalnej chemii.

Dlaczego warto czyścić panele fotowoltaiczne?
- zabrudzenie powoduje stratę mocy od 8% do 15% w zależności od otoczenia,
- optymalizacja współczynnika sprawności instalacji,
- zapobiega uszkodzeniom instalacji
- maksymalizacja łącznego czasu pracy instalacji,
- koszty czyszczenia amortyzują się już przy 4% stratach mocy

Czyszczenie kolektorów słonecznych jest konieczne, ponieważ w istotny sposób zatrzymuje szkodliwy proces ich niszczenia. Deszcz, śnieg  i wiatr usuwają tylko nieznaczną część nagromadzonego zabrudzenia na powierzchni kolektorów. Znaczne ilości kurzu i zabrudzeń jak pył, sadza, pyłek kwiatowy, pozostałości ptasich odchodów itp.  osadza się trwale na powierzchni paneli powodując zmniejszenie ich wydajności oraz wiele innych niekorzystnych zjawisk. Pamiętajmy, że żywotność instalacji zakłada się i projektuje na okres 25 lat. Aby to osiągnąć, musimy dbać i całą elektrownie fotowoltaiczną, w tym o najważniejszy jej element panel PV.

Regularne mycie i czyszczenie paneli zmniejsza ryzyko gromadzenia się trwałego brudu i substancji toksycznych znajdujących się w powietrzu,  które z biegiem czasu osiadają na powierzchni kolektorów i niekorzystnie wpływają na ich funkcjonowanie. Czynniki te mogą w dość szybkim czasie zdegradować powierzchnię paneli, co wiąże się ze spadkiem ich wydajności.
Czyszczenie w końcu, znacznie zwiększa wydajność, produktywność  instalacji PV.
Specjaliści z branży zalecają, w zależności od lokalnych warunków czystości powietrza, myć instalacje minimum raz na pół roku.

Ważne, aby prace związane z czyszczeniem paneli PV wykonywała firma mająca odpowiednie narzędzia i dysponująca profesjonalną chemią. Źle wykonane prace, przy użyciu nieodpowiednich narzędzi nie dość, że nie zapewnią oczekiwanej czystości, to dodatkowo porysują powłokę panelu, a w skrajnym przypadku zniszczą ją trwale.
Dlaczego nie zaleca się mycia samą wodą lub chemią ogólnie dostępną ?
To bardzo złożone zagadnienie. Po krótce sama woda nie umyje zabrudzeń tak dokładnie jak woda z chemią. Czysta woda bez dodatku profesjonalnej chemii zostawi zacieki, smugi co znacząco wpłynie na pochłanialność promieni słonecznych. Poza tym woda z czasem osadzi kamień na panelach tak jak ma to miejsce w czajniku.  Użycie zwykłej domowej chemii może uszkodzić powierzchnię PV.
Użycie profesjonalnej chemii zagwarantuje pożądany efekt czystości, brak zamazów, zacieków, smug mających wpływ na wydajność panelu. Chemia spowoduje iż panel zostanie pokryty warstwą absorbującą promienie słoneczne.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego